Frans Manders bracht zijn wijk bij elkaar
‘Het gebeurt vaak dat het contact tussen buren niet veel verder gaat dan “Goeiemorgen”. Heel jammer.’

Lees ook
Dat zegt Frans Manders (50). Toen hij jaren geleden naar de wijk Noordveen in Zutphen verhuisde, sloot hij zich aan bij het wijkteam, waar naast andere buurtbewoners ook een welzijnswerker, een woningstichting, een stadswacht en een vertegenwoordiger van de politie in zaten. Het team sprak over het schoonhouden van straten, en de aanleg van verkeersdrempels en speeltuintjes. Maar ze vonden dat er meer moest gebeuren. De ‘sociale cohesie’ in de wijk kon beter.
‘Kunnen we geen projecten opzetten om de mensen meer met elkaar in contact te brengen?’ was een vraag die in het team werd gesteld. Het moest toch mogelijk zijn om gezellige activiteiten te organiseren. Uiteindelijk besloot het team een ‘Week van de Wijk’ organiseren, in september.
Voor de leerlingen van drie basisscholen kwam er een sportactiviteit: de sportopleiding in de buurt bleek studenten vrij te kunnen maken om met de leerlingen van de basisscholen in de buurt een sportmiddag te houden. Er kwam ook muziek: een kruising werd verkeersvrij gemaakt voor een poppodium waar muzikaal talent uit de wijk optrad. Er was een braderie en er werd nagedacht over manieren om de bewoners van het bejaardenhuis en het verzorgingshuis bij de activiteiten te betrekken.
De Week van de Wijk, voor het eerst gehouden in 2000, was een succes. Die week in september was het gezelliger in de wijk dan ooit tevoren. ‘Op de braderie zag je mensen bitterballen, hamburgers en oude spullen verkopen en gezellig met elkaar kletsen,’ vertelt Frans Manders. ‘Dat ongedwongen praten was in mijn ogen het belangrijkste, belangrijker dan de handel.’
Inmiddels is De Week van de Wijk negen keer georganiseerd. Manders: ‘Ieder jaar verheugen de ouderen zich op die dag. Ze vinden het fijn om te eten met mensen uit de wijk en om nieuwtjes uit te wisselen. Er is contact.’ Ook de allochtonen in Noordwijk voelen zich meer betrokken bij hun omgeving. Manders: ‘In de sociale huurhuizen van onze wijk wonen 42 nationaliteiten en er is veel analfabetisme. Met de bewoners is moeilijk contact te krijgen, maar ze komen wel naar de Week van de Wijk. Ze voelen zich dan toch opgenomen in het geheel. Dat leidt er ook toe dat ze meer gebruikmaken van het inloophuis dat we als wijkteam samen met de woningbouwstichting hebben opgezet.’
De poging om de sociale cohesie in Noordveen te bevorderen, is geslaagd. Harde cijfers tonen het aan. Uit een enquête die de gemeente Zutphen een keer in de twee jaar houdt, blijkt dat in Noordveen tien keer meer vrijwilligers actief zijn dan in andere buurten. ‘De bewoners van Noordveen hebben iets over voor hun wijk,’ legt Frans Manders uit. ‘Ze voelen zich betrokken, en dat komt doordat er gezelligheid en contact is.’
Met Noordveen gaat het goed. Ambtenaren van buiten Zutphen komen kijken hoe het wijkteam van Noordveen te werk gaat. Oud-bewoners hebben heimwee. Manders: ‘Mensen die zijn weggetrokken naar een nieuwbouwwijk, komen soms terug omdat ze de gezelligheid missen.’ Uit de relatief vlotte huizenverkoop blijkt dat de wijk populair is: koopwoningen in Noordveen staan maar half zo lang te koop als in de rest van Zutphen. Ook dat is een hard bewijs van het succes van de ‘buurtformule’ van Manders en zijn wijkteam.
Dit is een deel uit het artikel ‘Dit zijn mijn buren – Frans Manders bracht zijn wijk bij elkaar’. Het hele artikel kunt u lezen in het februarinummer van Reader’s Digest.
Kent u iemand die verschil maakt?
Onder het motto ‘Maak het verschil’ zet Reader’s Digest regelmatig mensen in het zonnetje die in actie kwamen om verbetering te brengen in de situatie van anderen. Kent u iemand die een mooi, belangrijk of indrukwekkend initiatief genomen heeft om iets voor anderen te betekenen? Laat het ons weten via Reactie aan de redactie en maak kans op 100 euro!
|
| |||||
Reageer op dit artikel
| Naam* | |
| Reactie* | |
Meest gelezen
Meest gelezen
Quote van de dag
Quote van de dag
-
Democratie is de wil van het volk. Elke ochtend lees ik verbaasd in de krant wat ik nou weer wil.
- Wim Kan -
Ons geluk hangt minder van de omstandigheden af dan van ons karakter.
- Emile de Girardin -
Sterven is niets. Begin dus met leven. Het is niet zo gek en het duurt langer.
- Jean Anouilh -
Er zijn mensen die zorgen voor geluk waar ze komen, anderen zorgen daarvoor wanneer ze weggaan.
- Oscar Wilde -
Het grootste plezier in het leven is dat te doen waarvan mensen zeggen dat je dat niet kunt doen.
- Walter Bagehot
Lachen!
Lachen!
Favorieten van deze week
![]() Inspiratie | ![]() Rijker leven | ![]() Inspiratie | ![]() Gezond en in balans | ![]() Columns | ![]() Inspiratie |
Reactie aan de redactie
Reactie aan de redactie
Verdien € 100,- door ons uw bijdrage te sturen!
Wilt u reageren op een van onze artikelen, hebt u een suggestie of een tip voor de redactie?
Of wilt u 100 euro verdienen met een persoonlijke bijdrage voor een van onze rubrieken, Lachen!, Leven of Op 't Werk?

Plaats op













